Menu Zamknij

Identyfikacja

Szkło ma niestety bardzo niewdzięczną cechę, trudno niektóre wzory rozpoznać i przypisać mu pochodzenie. Dzieje się tak ponieważ wiele wzorów jest bardzo do siebie podobnych, czasami wręcz identycznych, w szczególności szkło ręcznie formowane oraz z okresu XX wieku, w tym czasie wiele hut często kopiowało od siebie wzory zmieniając nieznacznie pierwotny projekt. Dodatkowo szkło rzadko posiada sygnaturę tak jak w ceramika. Dlatego właśnie powstał ten katalog, aby pomóc rozpoznać szkło po jego formie, rozmiarze lub funkcji użytkowej.

Identyfikacja szkła wymaga ogromnej wiedzy zdobywanej przez lata oraz czasu jaki trzeba poświecić na przeszukiwanie starych katalogów i folderów ze szkłem. Zachęcam do przeglądania katalogu oraz do dzielenia się wiedzą w opiniach o przedmiocie w celu weryfikacji informacji błędnych lub wątpliwych.

Do katalogu ciągle dodawane są nowe szkła, ale to jest promil tego co jest dostępne na rynku. Dlatego w przypadku identyfikacji zapraszam do zapoznania się z zakładką Społeczność, gdzie znajdują się linki do grup tematycznych na Facebooku związanych ze szkłem, które pomogą z identyfikacją, wycena i sprzedażą szkła.

Społeczność