Poszukiwanie informacji o szkle potrafi być bardzo czasochłonne i niewdzięczne, można poświecić bardzo dużo czasu bez większych rezultatów. Dlatego przedstawiam parę pomysłów jak zacząć poszukiwania?
- Google i szczegółowy opis przedmiotu, czasami wystarczy opisać dokładnie przedmiot. np. „Dzbanek szklany miodowy”, „Zielony wazonik z uchem”. Warto dodać do wyszukiwanej frazy, zwroty określające epokę lub czas wykonania tj. PRL, Vintage, Stary, Art Deco, lata 70. W ten sposób wyszukując nie wskoczą nam przedmioty współczesne.
- Następnym bardzo przydatnym i bardzo szybkim sposobem na wyszukanie informacji o szkle jest użycie wyszukiwania graficznego przez aparat w telefonie lub z galerii telefonu. Podobna opcja wyszukiwania grafiki istnieje w aplikacji Pinterest. W wyszukiwarce Google na telefonie można dodatkowo dopisać interesującą frazę do poszukiwanego przedmiotu.
- Jak wcześniej wymienione sposoby na wyszukanie przedmiotu nie pomogą to najczęściej, zaczynają się małe problemy. Następnym dobrym krokiem jest zapytanie społeczności pasjonatów szkła użytkowego na Facebooku. Tam często szybko można otrzymać odpowiedź.
- Przeszukiwanie portali sprzedażowych tj. Allegro, OLX, Ebay. Ten ostatni polecam w szczególności ponieważ bardzo dużo polskiego szkła w czasach PRL było wysyłanych na eksport i właśnie tam można wyszukać dużo wzorów trudnych do identyfikacji oraz uzupełnić kolekcję (Jabłoński, Drost). Niestety często koszty wysyłki i kurs złotego są zabójcze. Na Ebay warto użyć zwrotu „Poland, Polish”, wbrew pozorom polskie szkło jest rozpoznawalne, cenione i z metkami.
- Przeszukiwanie katalogów szkła, to chyba najgorsza i najbardziej czasochłonna forma poszukiwania i identyfikacji szkła. Najciekawsze strony z katalogami:
- https://pressglas-korrespondenz.de
- https://www.glas-musterbuch.de
- https://www.20thcenturyglass.com
- https://katalogszkla.pl
Oczywiście stron ze szkłem i katalogami jest bardzo dużo i przeszukiwanie internetów zajmuje naprawdę sporo czasu. Czy znacie jakieś inne sprawdzone sposoby na identyfikację szkła?