Na początek chciałbym przedstawić co nakłoniło mnie do stworzenia Polskiego Katalogu Szkła Użytkowego i Artystycznego, jak zacząłem się interesować polskim szkłem użytkowym. Było to całkiem niedawno.
Fascynacja polskim szkłem użytkowym rozpoczęła się od małej rodzinnej tragedii, a dokładniej pewnego dnia uległa rozbiciu przykrywka od starej szklanej maselniczki, którą „wycyganiłem” od rodziców. Maselniczka mi się podobała i chciałem poszukać takiej samej do kupienia w internecie. Co jakby mogło się wydawać będzie bardzo proste, ale nie było. Zajęło mi to co najmniej dwie godziny. Zauważyłem, że te same przedmioty na różnych portalach i grupach tematycznych są nazywane w inny sposób pod względem produkcji, projektanta i wzoru. To nakłoniło mnie do stworzenia katalogu szkła użytkowego, który ułatwi identyfikację przedmiotów.
W trakcie próby identyfikacji maselniczki uświadomiłem sobie, że polskie szkło użytkowe i artystyczne posiada unikatową formę, a jakość jego wykonania w niczym nie odbiega od najlepszych światowych projektów, a przez sytuację polityczną i gospodarczą kraju zostało niedocenione i zapomniane. Dowiedziałem się o istnieniu Huty Ząbkowice, Huty Hortensja, Huty Niemen oraz poznałem dzieła polskich projektantów szkła: Erykę Trzewik Drost, Zbigniewa Horbowego, Wiesława Sawczuka i wiele wiele więcej.
Teraz wiem, że szklane przedmioty użytkowe są czymś więcej niż tylko starym szkłem po babci, made in PRL, a pewnie nie jedna osoba ma w domu prawdziwe skarby Polskiego Wzornictwa, Dizajnu, Designu. Dlatego też zapraszam wszystkich do współpracy w celu stworzenia miejsca, w którym polskie szkło nabierze wartości i straci miano bezimiennego starego szkła z PRL.
Stworzyłem wersję podstawową katalogu i jestem otwarty na wszelkie sugestie i propozycje. Obecnie system wyszukiwania na stronie jest podzielony na cztery podstawowe kategorie:
- Szkło do Identyfikacji – nowe nieprzypisane do miejsca produkcji,
- Huty Szkła – wzory szkła przypisane do miejsca produkcji,
- Projektanci Szkła – wzory przypisane do projektanta,
- Szklane przedmioty – podział na funkcję użytkową np. cukiernice, wazony, patery.
Zapraszam i pozdrawiam.
Piotr Branicki